SU KUYUSU

Su tüm canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan en önemli ihtiyaçtır. Ancak dünya genelinde pek çok insan çeşitli nedenlerle temiz suya ulaşma zorluğu çekmektedir.

Yaptığınız su kuyusu bağışlarıyla suya ihtiyaç duyulan bölgelerde su kuyusu açarak susuzluk sorununun giderilmesini sağlıyoruz.

Su kuyuları vesilesiyle, su sorunu çözülen bölgelerde ilmî eğitim ve öğretim için daha geniş imkanlar ve İslam’a yakışır bir yaşam oluşmaktadır. Kuyularımız Birleşmiş Milletler standartlarında açılmaktadır.

Dünyanın en fakir ve gelişmemiş ülkeleri arasında yer alan Asya Bölgesi’nde Bangladeş ve Birleşmiş Milletler verilerine göre insanlarının %66’sı kurak ve yarı kurak yerlerde susuzluk problemi yaşayan Afrika Bölgesi Uganda başta olmak üzere temiz suya ihtiyacı olan bölgelerde su kuyuları açıyoruz.

Temiz suyun bulunmadığı bölgelerde salgın ve bulaşıcı hatalıklar artmaktadır. Kirli sulara bağlı kolera, tifo, dizanteri zatürre gibi hastalıklar yüzünden binlerce kişi ölüyor veya yaşadıkları sağlık problemleri nedeni ile sakat ya da yatalak kalmaktadır.

Susuzluktan ve açlıktan en çok çocuklar ve yaşlılar etkilenmektedir. ELÇİDER olarak su kuyusu açmak için, öncelikle en çok ihtiyaç olan bölgeyi belirliyoruz.

Her su kuyusu için bağışçımıza özel bir tabela hazırlanmakta ve bağışçılarımız dilediği kişi ya da kişilerin ismini verebilmektedir.

Açlık ve kuraklıkla mücadele eden ihtiyaç sahiplerine açılan su kuyuları hayat oluyor.

Yapacağınız bağış ile projemize destek olarak dünya olarak yaşadığımız bu zorlu süreçte suya ihtiyacı olan insanlara yardım ederek birçok insanın suya ulaşmasına vesile olabilirsiniz.

Su kuyusu açtırarak;

•    Temiz suya ulaşamayan insanların temiz su kullanmaları sağlanır.

•    Temiz su bulmak için kadın ve çocukların yaşadıkları yerden kilometrelerce uzaktaki bölgelere su aramak için gitmeleri ortadan kalkar.

•    Suyun olmaması nedeniyle yapılamayan temizlik sorunları ortadan kalkar.

•    Susuzluk ve kirlilik nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan ortadan kalkar.

•    İçmek, ibadet ve temizlikte kullanmak için çok önemlidir.

Su kuyusu bağış fiyatları birden fazla kriter göz önüne alınarak belirlenir. Bu nedenle ülke ve bölgelere göre fiyatlarda değişiklik görmek mümkün olmaktadır.

Su kuyusu bağış fiyatlarını belirleyen kriterler;

•    Kuyunun açılacağı bölgenin suya olan ihtiyacı

•    Su kuyusunu kullanacak hane sayısı

•    Kuyunun açılması için ihtiyaç duyulan personel sayısı

•    Kuyunun yapılabilmesi için gerekli olan malzemelerin türü ve sayısı

•    Kuyudan çıkarılacak suyun derinliği ve bu derinliğe ulaşmak için kullanılacak malzemeler

•    Suyun kullanılabilmesi için depoya ihtiyaç duyulup duyulmayacağı

Bu kriterler araştırılarak bağış için gerekli olan fiyatlar belirlenir. Böylelikle kişiler maddi durumlarına uygun olan bölge için su kuyusu bağışında bulunabilirler.

Su kuyusu videolarınızı whatsapp ve mail olarak göndermekteyiz.

 1 2 3 4 5  ...